The camera is equipped with threaded holes on four sides, supporting four-side mounting to adapt to various application scenarios. It features a compact design and a built-in high-performance image processing (1SP) algorithm, providing multiple acquisition methods.
Sensor:


| Model | CK-REN2X-1230CU-23GS |
| Resolution | 4096(H) × 3000(V) |
| Sensor | Sony IMX304 Global shutter CMOS |
| Sensor Format | 1.1″ |
| Pixel Size | 3.45μm × 3.45μm |
| Frame Rate | 23.5 fps |
| ADC | 12 bit |
| Pixel Bit Depth | 8 bit, 12 bit |
| Mono/Color | Color |
| Pixel Formats | Bayer RG8 / Bayer RG12 |
| SNR | 40.59 dB |
| Exposure Time | UltraShort: 1μs~100μs, Actual Steps: 1μs;
Standard: 28μs ~ 1s, Actual Steps: 1 row period |
| Gain | 0dB ~ 24dB; Default: 0dB, Steps: 0.1dB |
| Binning | FPGA: 1×1, 1×2, 1×4, 2×1, 2×2, 2×4, 4×1, 4×2, 4×4
Sensor: 1×1, 1×2 (Only for mono model) |
| Decimation | Sensor: 1×1, 2×2 |
| Synchronization | Hardware trigger, software trigger |
| Acquisition Mode | Single frame, Continuous, Software trigger, Hardware trigger |
| Reverse X/Y | Reverse X/Y |
| I/O Interface | 1 input and 1 output with opto-isolated, 2 programmable GPIOs |
| Data Interface | USB3.0 |
| Power Supply | Power over USB3.0 |
| Typical Power | 2.47 W @ 5 VDC |
| Operating Temp. | 0°C ~ +45°C |
| Storage Temp. | -20°C ~ +70°C |
| Operating Humidity | 10% ~ 80% |
| Lens Mount | C / CS |
| Dimensions | 36(W) × 31(H) × 38.8(L) mm (without lens adapter or connectors) |
| Weight | 66 g |
| Software | CKVisionBuilder or third-party software meeting with GigE Vision Protocol |
| OS | 32bit / 64bit Windows, Linux, Mac OS |