It transmits image data via a GigE data interface, integrates an I/O (GPIO) interface, and is equipped with a cable locking mechanism. Capable of operating stably in various harsh environments, it is a high-reliability industrial camera product.
Sensor:


| Model | CK-RNE2-161MI-75GS(N) |
| Resolution | 1440(H) × 1080(V) |
| Sensor | Sony Global shutter CMOS |
| Sensor Format | 1/2.9″ |
| Pixel Size | 3.45μm × 3.45μm |
| Frame Rate | 75.6 fps |
| ADC | 10 bit |
| Pixel Bit Depth | 8 bit, 10 bit |
| Mono/Color | Mono |
| Pixel Formats | Mono8 / Mono10 |
| SNR | 40.48 dB |
| Exposure Time | UltraShort: 1μs ~ 100μs, Actual Steps: 1μs; Standard: 20μs ~ 1s, Actual Steps: 1 row period |
| Gain | 0dB ~ 24dB; Default: 0dB, Steps: 0.1dB |
| Binning | FPGA: 1×1, 1×2, 1×4, 2×1, 2×2, 2×4, 4×1, 4×2, 4×4
Sensor: 1×1, 2×2 (mono model only) |
| Decimation | FPGA: 1×1, 1×2, 1×4, 2×1, 2×2, 2×4, 4×1, 4×2, 4×4 |
| Synchronization | Hardware trigger, software trigger |
| Acquisition Control | Single frame, Continuous, Software trigger, Hardware trigger |
| Reverse X/Y | Reverse X/Y |
| I/O Interface | 1 input and 1 output with opto-isolated, 1 programmable GPIO |
| Data Interface | GigE |
| Power Supply | 12VDC-10% ~ 24VDC+10% supplied via the camera’s Hirose connector |
| Typical Power | 2.24W @ 12VDC |
| Operating Temp. | 0°C ~ +45°C |
| Storage Temp. | -20°C ~ +70°C |
| Operating Humidity | 10% ~ 80% |
| Lens Mount | C / CS |
| Dimensions | 29(W) × 29(H) × 29(L) mm (without lens adapter or connectors) |
| Weight | 69 g |
| Software | CKVisionBuilder or third-party software meeting with GigE Vision Protocol |
| OS | 32bit / 64bit Windows, Linux, Mac OS |