The CK-IP65-FLB8080-W is a waterproof bottom-illuminated area light with an IP65 rating for dust and water protection. It features an integrated sealed housing with aging-resistant silicone rubber gaskets, making it suitable for humid, dusty, and spray-wash environments. Customization is available upon request.
| Product Model | CK-IP65-FLB8080-W |
| Input Voltage | DC24V±10% |
| Light Color | Red / Green / Blue / White |
| Wavelength / Color Temperature | Red620~630nm Green 520~530nm Blue465~475nm White 5000-7000K |
| Peak Power | Red5.5W Green / Blue / White7.6W |
| Operating Mode | Constant / Strobe |
| IP Rating | IP65 |
| Housing Material | Aluminum Alloy |
| Cable Length | 2M |
| Interface | SMR-03V-B |
| Interface Definition | 1:(+) 2:NC 3:(-) |
| Dimensions | 100*100*21mm(Length × Width × Height) |
| Weight | Approx. 392g |
| Fixing Screws | M3*4 |
| Optional Accessories | Light Extension Cable, 3/5 meters |
| Control Unit | CK Series Light Controller |
| Operating Environment | Temperature: 0~40°C, Humidity: 20~85%RH (Non-condensing) |
| Storage Environment | Temperature: -20~60°C, Humidity: 20~85%RH (Non-condensing) |
| Cooling Method | Natural Cooling |
